Sametová revoluce symbolizuje triumf lidských hodnot, touhu po svobodě a demokracii

Česká zemědělská univerzita si připomíná Mezinárodní den studentstva a 34. výročí sametové revoluce. Tyto dvě klíčové události jsou spojeny nejenom svou historickou relevancí, ale také závazkem k hodnotám svobody, vzdělání a společnosti založené na demokratických principech.

Studenti projevili odvahu a hrdinství v boji za svobodu a svébytný stát již na počátku nečekaně dlouhého období diktatury, které ochromilo tehdejší demokratické Československo v roce 1939, tedy s nástupem nacismu. A stejně tak byli symbolem odvahy a odhodlání i po padesáti letech, kdy se diktatura v podobě více či méně navazujícího, tedy komunistického režimu hroutila.

Listopad 1939 je významným dnem v českých dějinách symbolizující odpor českého národa proti nacistické okupaci. Tehdy došlo k brutálnímu potlačení studentských demonstrací německými okupanty na pražských vysokých školách. 28. října byl během protinacistické demonstrace německým policistkou vážně zraněn student Jan Opletal, který 11. listopadu svým zraněním podlehl. Jeho pohřeb, který se konal 15. listopadu, se stal další protihitlerovskou demonstrací. Důsledkem bylo zatčení mnoha studentů. Několik z nich bylo popraveno. Dne 17. listopadu byly v odvetu uzavřeny české vysoké školy. Tato tragická událost ukázala odvahu mladé generace, která se postavila proti okupaci, diktatuře, z ní plynoucí nespravedlnosti a zůstává připomínkou hrdinství odporu proti nacismu.

Datum 17. listopadu 1989 je symbolem sametové revoluce v tehdejším Československu. Tímto dnem začala série masových protestů, které přivedly pád komunistického režimu. Původně se jednalo o poklidnou vzpomínku na události roku 1939, pietní akt k uctění památky Jana Opletala. Na pražském Albertově se sešly skupiny studentů a následně se vydaly po nábřeží, kolem Národního divadla, dále Národní třídou ke středu města, kde byl průvod zastaven kordonem pohotovostního pluku ministerstva vnitra a studentům byl blokován i únik sousedními ulicemi. Ozbrojení policisté na účastníky průvodu zaútočili, řadu z nich nelítostně zbili a odvlekli do připravených autobusů či úřadoven Bezpečnosti. Poté, co policejní složky brutálně potlačily studentský pochod na Národní třídě, veřejnost reagovala vlnou podpory, masovými demonstracemi, stávkami v divadlech, školách včetně generální stávky 27. listopadu. Lidé se po celé zemi postavili za svobodu a demokracii, což vedlo k rezignaci komunistického režimu a k nástupu demokratických reforem.

Oslavy 17. listopadu symbolizují odvahu a odhodlání občanů bránit své základní svobody a práva. Tento den, který je v Česku státním svátkem, nám připomíná období, kdy studenti a občané spojili své síly ve jménu svobody a demokracie. Odvahu, odhodlání a touhu po lepší společnosti přenášíme do dnešního světa, kde vzdělání a aktivní účast na společenském dění hrají klíčovou roli. Jsme rádi, že si studenti ČZU uvědomují, že demokracie a svoboda není samozřejmostí, byť totalitní režim padl i více než deset let před jejich narozením.
Děkujeme za jejich vyjádření k událostem, které pomohly zastavit neomezenou moc tehdejší vládnoucí diktatury. 

Tereza Otcová, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

„17. listopad je pro mě připomínkou toho, že studium na vysoké škole nebylo vždy samozřejmostí pro každého, a měli bychom si této příležitosti vážit. Studenti se sjednotili, ukázali svoji sílu, a na to bychom neměli zapomínat.“

Jakub Mlejnek, Fakulta životního prostředí

„17. listopad 1989 pro mě znamená svobodu, a hlavně také odvahu. Proto děkuji našim rodičům, že měli odvahu postavit se režimu, i když to nebylo vůbec jednoduché. Děkujeme vám za to.“

Barbora Fišerová, Fakulta tropického zemědělství

„17. listopad pro mě znamená možnost cestovat do oblasti tropických zemí během mého studia na Fakultě tropického zemědělství.“

Kristýna Andršová, Provozně ekonomická fakulta

„17. listopad pro mě jako studentku není jen oslavou studentství, ale hlavně oslavou svobody. Je to připomínka toho, že na mladých lidech záleží, a jsou to právě oni, kteří často hýbají společností a dějinami.“

Martin Císler, Technická fakulta

„V těchto dnech si připomínáme události 17. listopadu z roku 1939 a roku 1989, kdy nám síla studentů zajistila svobodné studium. Na tyto činy bychom neměli zapomínat.“

Benjamin Petržela, Fakulta lesnická a dřevařská

„Já osobně jsem ročník 1999, to znamená, že rok 1989 znám pouze z vyprávění rodičů a rok 1939 ze stránek historických knížek. Právě proto je pro mě tento svátek tak důležitý. Připomíná mi, v jak unikátní době mohu žít. V době míru, demokracie a svobody. O to důležitější tento svátek je, protože nám připomíná, že o tyto hodnoty je třeba pečovat v každodenním životě. Protože historie nám už několikrát ukázala, jak pomíjivé mohou být.“

Studenti ČZU a 17. listopad také ve videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=xTJP4lc-t4k

Karla Mráčková

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.